• 04432774129
  • ارومیه، خیابان ولیعصر، روبروی غذاخوری اسلامی، درمانگاه پردیس
  • شنبه تا پنج‌شنبه: ساعت 16 الی 20

حشیش، ماری جوانا و انواع آن

این ماده که با نام‌های علف، شاهدانه و ماری‌جوانا نیز شناخته می‌شود، از انواع پرمصرف مواد مخدر است. میزان اعتیاد بالا به آن عمدتاً به‌دلیل تنوع راه‌های مصرف آن است، مثل خوردن، سیگار کشیدن، یا دود کردن آن. گزارش‌ها نشان داده‌اند که اثرات مشاهده‌شده از مصرف حشیش، بسته به شکل مصرف آن متفاوت است.

همچنین شکل دیگری از حشیش وجود دارد که به نام حشیش مصنوعی شناخته می‌شود. این نوع حشیش از حشیش معمولی خطرناک‌تر است، زیرا برخلاف شباهت اسمی، شباهت بسیار کمی در ترکیبات این دو نوع ماده وجود دارد.

حشیش، روغن حشیش و ماری‌جوانا، کانابیدیول، حشیش دارویی، کانابینوئیدهای مصنوعی، انواع رایج محصولات این دسته از مواد مخدر محسوب می‌شوند.

دسته‌بندی مواد مخدر کانابیس یا حشیش (Cannabis)

دلایل تجویز دارویی کانابیس

در بعضی از افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن یا لاعلاج، مصرف داروهای رایج مؤثر نیست، و یا به اندازه حشیش دارویی مؤثر نیستند. همچنین، برای برخی از بیماران، داروهای معمول ممکن است اثربخش باشند اما عوارض جانبی ناتوان‌کننده‌ای ایجاد کنند که حشیش می‌تواند به تسکین آن کمک کند.

ماده اصلی روان‌گردان در حشیش، تتراهیدروکانابینول (THC) است که بر روی گیرنده‌های خاصی در مغز که گیرنده‌های کانابینوئید یا CB1 نام دارد، عمل می‌کند. تحقیقات نشان داده است که گیاه شاهدانه، حدود 130 کانابینوئید و حدود 300 ماده شیمیایی غیرکانابینوئیدی تولید می‌کند. دو کانابینوئید اصلی که دارای مزایای درمانی هستند دلتا-9-تتراهیدروکانابینول (THC) و کانابیدیول (CBD) هستند.

درمان مبتنی بر حشیش یا ماری‌جوانا، در سال‌های اخیر در کشورهای مختلف توجهات فراوانی را به خود جلب کرده است. بحث و جدل پیرامون پیامدهای قانونی، اخلاقی و اجتماعیِ مرتبط با مصرف، مدیریت ایمن، بسته‌بندی و توزیع، پیامدهای نامطلوب سلامتی، و مرگ‌و‌میر ناشی از مسمومیت با ماری‌جوانا از یک سو، و یافته‌های درمانی بر اساس داده‌های بالینی محدود از سوی دیگر، برخی از پیچیدگی‌های مرتبط با این سوژه است.

در برخی کشورها از جمله در برخی ایالت‌های آمریکا، مجوز قانونی برای استفاده از حشیش دارویی طراحی شده است. دستگاه‌های نظارتی در این کشورها، از جمله سازمان غذا و دارو در آمریکا (FDA)، سختگیری‌های علمی برای بررسی ادعاهای منتشره درباره حشیش دارویی در نظر گرفته است.

انواع حشیش دارویی

در حال حاضر در برخی کشورها از جمله آمریکا و برخی کشورهای اروپایی، سه نوع اصلی حشیش وجود دارد که می‌توان از آنها به صورت دارویی استفاده کرد:

محصولات حشیش دارویی مورد تأیید سازمان‌های بهداشتی مربوطه، از جمله Nabiximols و کانابینوئیدهای مصنوعی مانند Dronabinol. داروی Sativex که به صورت اسپری بینی و یا خوراکی عرضه می‌شود، در بیش از 24 کشور جهان برای درمان اسپاسم ناشی از مولتیپل اسکلروزیس (MS) تأیید شده است.
شاهدانه گیاهیِ کنترل‌شده و استانداردسازی شده (محصولات گیاهی)، مانند محصولات عرضه‌شونده در هلند.
شاهدانه گیاهیِ غیرقانونی و فاقد مجوز، که حاوی غلظت‌های ناشناخته کانابینوئیدها و ناخالصی‌های بالقوه مضر مانند باکتری‌ها و کپک گیاهی است.

جمع‌بندی

تحقیقات آکادمیک در این مورد همچنان ادامه دارد و به یک اجماع کلی نرسیده است. بر اساس آخرین مطالعات انجام‌گرفته توسط مؤسسه ملی سوءمصرف مواد مخدر آمریکا، ماری‌جوانای تجویز شده توسط پزشکان در این کشور می‌تواند عوارض خاص خود را داشته باشد و نباید آن را بدون ضرر دانست.

بر اساس یافته‌های این سازمان، دریافت ماری‌جوانای پزشکی ممکن است تنها با یک معاینه گذرا، بدون هیچ توصیه‌ای برای درمان‌های جایگزین، و بدون پیگیری از سوی پزشک اتفاق بیفتد و در نتیجه ممکن است عواقب بسیار بدی برای بیماران داشته باشد.

برای رهایی از اعتیاد

هرگز دیر نیست!

حتی اگر سال‌هاست درگیر بیماری اعتیاد هستید، و یا قبلا بارها برای ترک اعتیاد تلاش کرده‌اید و ناموفق بوده‌اید، راه امید به روی شما بسته نشده است. با تکیه بر روش‌های نوین و دریافت پشتیبانی کافی، رهایی از اعتیاد برای همه امکان‌پذیر است. کلینیک ترک اعتیاد دکتر بنی‌هاشمی در ارومیه، با انجام تراپی‌های مدرن مبتنی بر روان‌شناسی، سم‌زدایی و درمان دارویی اعتیاد، موفقیت‌های بسیاری در این زمینه داشته است.

در مسیر غلبه بر اعتیاد

آگاهی، رمز موفقیت است

اختلال اعتیاد به مواد یکی از ناشناخته‌شده‌ترین بیماری‌ها در جهان و ایران است. در حقیقت، اعتیاد به مواد مخدر یک بیماری پیچیده است و ترک آن نیازمند چیزی فراتر از «اراده قوی» و «وجدان» است. خوشبختانه امروزه محققان با مطالعه چگونگی تأثیر مواد مخدر بر مغز، درمان‌هایی یافته‌اند که می‌تواند به مقابله با اعتیاد کمک کند. اگر شما یا یکی از عزیزان‌تان درگیر این بیماری هستید، برای غلبه بر آن لازم است ار اشتباهات رایج در این زمینه اجتناب کنید و مطالب مستند را مطالعه کنید.

برای یادگیری نکات کاربردی روان‌شناسی، ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با واتساپ