• 04432774129
  • ارومیه، خیابان ولیعصر، روبروی غذاخوری اسلامی، درمانگاه پردیس
  • شنبه تا پنج‌شنبه: ساعت 16 الی 20

تعریف اعتیاد | معرفی انواع مواد مخدر

آشنایی با مواد مخدر محرک (Stimulants)

محرک‌ها انواعی از مواد اعتیادآور هستند که در صورت مصرف، سطح فعالیت مغز را افزایش می‌دهند و به این ترتیب می‌توانند فعالیت، هوشیاری و سرعت انتقال پیام‌ها بین مغز و بدن را افزایش دهند. همچنین، قدرت دریافت حسی و اعتمادبه‌نفس بیشتری در مصرف‌کننده ایجاد می‌کنند.

اگرچه کاربرد دارویی این نوع مواد کم است، اما خواص تقویت‌کننده خُلق‌وخوی آن‌ها، موجب مصرف بیش‌از‌حد برخی از انواع این دسته از مواد شده است. نمونه‌هایی از داروهای محرک عبارتند از کافئین، آمفتامین، کوکائین و نیکوتین.

انواع مختلف مواد مخدر محرک

مواد محرک به چهار دسته کلی تقسیم می‌شود:

متیل گزانتین‌ها

متیل گزانتین‌ها در مقایسه با آمفتامین‌ها اثر کمتری دارند. آمفتامین‌ها به‌صورت مصنوعی تولید می‌شوند، اما متیل‌گزانتین‌ها در گیاهان وجود دارند. نمونه‌های رایج متیل‌گزانتین‌ها: تئوفیلین، تئوبرومین و کافئین. کافئین به‌دلیل وجود آن در نوشیدنی‌ها و برخی مواد غذایی، بیشترین میزان سوءمصرف را دارد.

آمفتامین‌ها و ترکیبات مرتبط

آمفتامین‌ها با افزایش نوراِپی‌نفرین که یک انتقال‌دهنده‌ی عصبی در مغز است اثر می‌کنند. آمفتامین‌ها با تسهیل خروج نوراپی‌نفرین از سلول‌های عصبی و تداخل در بازجذب و تجزیه آن توسط سلول‌ها، میزان آن را افزایش می‌دهند. نمونه‌های رایج آمفتامین‌ها عبارتند از متامفتامین، سولفات آمفتامین و سولفات دکستروآمفتامین.

نیکوتین

شایع‌ترین ماده مخدر در جهان، نیکوتین است، ماده مؤثر سیگار و سایر محصولات تنباکو. نیکوتین احساس سرخوشی شبیه به دیگر محرک‌ها ایجاد نمی‌کند، اما اثرات تحریکی بر روی مغز دارد که آن را بسیار اعتیاد‌آور کرده است.

کوکائین

کوکائین یکی از رایج‌ترین انواع مواد مخدر است که در سراسر جهان مورد سوءمصرف قرار می‌گیرد. کوکائین یک محرک قوی و سریع‌الاثر است که به دلیل توانایی آن در ایجاد احساس سرخوشی، پتانسیل قابل‌توجهی برای سوءمصرف دارد.

تأثیرات و انواع رایج مواد اعتیادآور محرک

این طرح مبتنی بر مدل «گردونه مواد مخدر» است، روشی جدید و ساده برای درک بهتر دسته‌های هفت‌گانه مواد اعتیادآور و آثار هر یک از آنها بر فرد مصرف‌کننده.

خطرات ناشی از سوءمصرف محرک‌ها

اگرچه گاهی محرک‌ها اثرات خوشایندی دارند، اما سوءمصرف و استفاده نادرست از آن‌ها سبب ایجاد عوارض جانبی ناخوشایندی می‌شود. این خطرات می‌تواند در اثر مصرف کوتاه‌مدت یا طولانی‌مدت این مواد رخ دهد.

عوارض کوتاه‌مدت
اثرات سوءمصرف کوتاه‌مدت محرک‌ها شامل افزایش فعالیت، بی‌خوابی، کاهش اشتها، ضربان قلب نامنظم، دردهای معده، میگرن و هایپرترمی (Hyperthermia) است.
عوارض بلند‌مدت
اثرات بلندمدت معمولاً شدیدتر از اثرات کوتاه‌مدت است. اثرات بلند‌مدت سوءمصرف محرک‌ها شامل اعتیاد و وابستگی، اختلالات اضطرابی، توهمات بینایی و شنوایی و پارانویا است.
سایر خطرات
هر چه فرد به مدت طولانی‌تری از یک ماده محرک استفاده کرده باشد علائم ترک خطرناک‌تر می‌شود. از علائم ترک می‌توان به خستگی، اضطراب و افسردگی اشاره کرد. همچنین این افراد در خطر ابتلا به روان‌پریشی، اختلال در یادگیری کلامی و کاهش سرعت حرکت هستند.

این خطرات و عوارض جانبی معمولاً به دلیل تحریک بیش‌از‌حد انتقال‌دهنده‌های عصبی در مغز رخ می‌دهند که منجر به تغییراتی در شیمی مغز و سیستم عصبی مرکزی می‌شود.

سایر انواع هفت‌گانه مواد مخدر

به غیر از محرک‌ها، شش نوع مختلف ماده مخدر دیگر وجود دارد که هر یک، مجموعه‌ای از ویژگی‌ها، سیستم اثرگذاری و خطرات مختص به خود دارند:
کُند کننده سیستم عصبی و ایجاد تأخیر در انتقال اطلاعات بین مغز و بدن
اطلاعات بیشتر
مواد مخدر طبیعی با منشأ خشخاش و ایجاد حس سرخوشی و کاهش درد
اطلاعات بیشتر
مؤثر بر توانایی‌های ادراکی بویایی، شنوایی، چشایی و بینایی، و ایجاد توهم
اطلاعات بیشتر
تغییر درک حسی و سلب امکان تعامل با محیط اطراف، مشابه مواد توهم‌زا
اطلاعات بیشتر
سوءمصرف مواد در دسترس عموم از سیستم تنفسی، با اثرگذاری سریع
اطلاعات بیشتر
مواد با منشأ شاهدانه (ماری‌جوانا، کنسانتره حشیش، روغن حشیش و ...)
اطلاعات بیشتر
اعتیاد به مواد مخدر، یکی از ناشناس‌ترین بیماری‌ها در جهان
بیشتر بخوانیم
فاکتورهای مختلف فردی، خانوادگی و اجتماعی ابتلا به اعتیاد
بیشتر بخوانیم
درجات مختلف بیماری اعتیاد بر اساس تحقیقات آکادمیک
بیشتر بخوانیم
باورهای نادرستی که مانع از رهایی یافتن افراد مبتلا می‌شوند
بیشتر بخوانیم

اعتیاد، پایان راه نیست

اگر شما هم با اعتیاد دست و پنجه نرم می‌کنید، بسیار مهم است که به یاد داشته باشید اعتیاد به مواد مخدر یا الکل، یک ایراد شخصیتی، نقطه‌ضعف، یا شکست اخلاقی نیست. امروزه ثابت شده است که اختلالات مصرف مواد، نوعی بیماری مزمن روانی هستند. اگرچه تصمیم به مصرف مواد مخدر یا الکل برای اولین بار، اغلب داوطلبانه است، اما سوءمصرف مکرر آن می‌تواند با تغییراتی در مغز همراه باشد که در نهایت، ترک مصرف این ماده را برای بعضی افراد بسیار دشوار می‌کند. مبارزه با اعتیاد صرفاً مربوط به داشتن نیت یا اراده نیست، بلکه مبتنی بر شناخت مشکل زیربنایی و دریافت کمک از منابع صحیح است.

یک طرح درمانی مؤثر برای ترک اعتیاد، مبتنی بر وضعیت شخص شما باید برنامه‌ریزی شود و همواره با نیازهای در حال تغییرِ شما سازگار شود، با در نظر گرفتن ملاحظات بیولوژیکی، روان‌شناختی و جسمانی شما. این برنامه درمانی، از ابتدای سم‌زدایی شروع شده و پس از تثبیت وضعیت شما از نقطه‌نظر پزشکی، تا درمان دارویی (MAT) و مراحل توانبخشی بعد از آن ادامه می‌یابد.

اگرچه طول درمان برای هر فرد متفاوت است، اما تحقیقات نشان می‌دهد دوره‌های نسبتاً طولانی‌تر (برای مثال حداقل سه ماه) منجر به دستیابی به نتایج بهینه می‌شود. شرکت در مراقبت‌های پس از دوره درمان، باعث حفظ ترک اعتیاد در طی سال‌های آتی می‌شود.

اگر می‌خواهید مشکلات سوءمصرف مواد و اختلالات هم‌زمان مانند افسردگی یا اضطراب را برطرف کنید، باید بدانید که بهبودی دائمی نیاز به زمان و مداومت دارد. مانند همه افراد دیگری که با موفقیت این مسیر را پیموده‌اند، شما نیز درخواهید یافت که بهبودی به‌دست‌آمده، قطعاً به این تلاش‌ها می‌ارزد. قدم گذاشتن در راه بهبودی و بازیابی مدیریت مسیر زندگی، یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید برای سلامت و رفاه خود و عزیزان‌تان انجام دهید.

بهبودی هرگز دور از دسترس نیست، حتی اگر قبلاً بارها تلاش کرده‌اید و موفق نشده‌اید. با یک برنامه درمان اصولی، تغییر همیشه امکان‌پذیر است.

شناسایی و رفع هرگونه اختلالات هم‌زمان
تجویز داروهای درمانی برای ترک اعتیاد
مجموعه ویدئوهای ترک انواع مواد مخدر
پروسه بازگیری بدن فرد از مواد اعتیادآور
تماس با واتساپ