• 04432774129
  • ارومیه، خیابان ولیعصر، روبروی غذاخوری اسلامی، درمانگاه پردیس
  • شنبه تا پنج‌شنبه: ساعت 16 الی 20

تعریف اعتیاد | معرفی انواع مواد مخدر

آشنایی با مواد مخدر استنشاقی (Inhalants)

مواد استنشاقی انواعی رایج از مواد اعتیادآور هستند. اصطلاح «استنشاقی» به بخارات یا گازهای شیمیایی اطلاق می‌شود که در هنگام تنفس، یک حالت سرخوشی ایجاد می‌کند. بیشتر موادی که به عنوان مواد استنشاقی سوءمصرف می‌شوند، مانند چسب، بنزین، اسپری‌ها و غیره، مصارف عادی روزمره دارند و برای مصرف تنفسی توسط انسان ساخته نشده‌اند. مواد استنشاقی را با قیمت ارزان، به‌صورت قانونی و به آسانی می‌توان تهیه کرد. این مواد پتانسیل بالایی برای سوء‌استفاده دارند؛ به ویژه توسط نوجوانان و جوانان.

استنشاق‌ این مواد اغلب باعث ایجاد احساس سریع مستی می‌شود و به دنبال آن، ‌حس خواب‌آلودگی و سرگیجه. مواد استنشاقی باعث کاهش رسیدن اکسیژن به مغز شده و می‌توانند باعث آسیب مغزی شوند.

این مواد سریع‌ترین اثرگذاری را دارند و پس از ورود به بدن، بلافاصله به جریان خون راه می‌یابند. این قابلیت، یکی از مهم‌ترین دلایل سوءمصرف مواد استنشاقی است.

انواع مواد مخدر استنشاقی

صدها نوع مواد استنشاقی وجود دارد که در چهار دسته‌بندی می‌توان قرار داد. باید توجه داشت بیشتر این مواد به جز نیتریت‌ها (گاز خنده)، اثرات افسردگی بر روی سیستم عصبی مرکزی دارند.

اسپری‌های آئروسل

اسپری‌های مو و دئودورانت‌ها جزو این گروه از مواد هستند، شامل اسپری رنگ، اسپری مو، اسپری دئودورانت (خوشبوکننده)، محصولات پاک‌کننده آئروسل، اسپری روغن‌نباتی و …

حلال‌های فرّار (رقیق‌کننده رنگ و چسب)

رقیق‌کننده رنگ، مایع خشک‌شویی، بنزین، مایع فندک، قلم غلط‌گیر، پاک‌کننده‌های قطعات الکترونیکی، چسب، لاک ناخن، پاک‌کننده لاک ناخن و … در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند.

نیتریت‌های هلیوم

مایع پاک‌کننده هد ویدئو، اسپری خوشبوکننده هوا، پاک‌کننده چرم، و عطر مایع، جزو مواد این دسته است.

گازها

این مواد شامل فندک بوتان، مخازن پروپان، اسپری خامه، اِتر، کلروفرم، نیتروز اکسید (گاز خنده) هستند.

تأثیرات و انواع رایج مواد اعتیادآور استنشاقی

این طرح مبتنی بر مدل «گردونه مواد مخدر» است، روشی جدید و ساده برای درک بهتر دسته‌های هفت‌گانه مواد اعتیادآور و آثار هر یک از آنها بر فرد مصرف‌کننده.

خطرات سوءمصرف مواد استنشاقی

خطرات سوءمصرف مواد استنشاقی شامل موارد زیر است:

عوارض کوتاه‌مدت
این خطرات شامل علائمی مانند آریتمی، تشنج، کُما و یا حتی مرگ است.
عوارض بلند‌مدت
اثرات طولانی‌مدت شامل اختلالات عصبی (مانند زوال عقل)، آسیب مغری و آسیب به اندام‌های داخلی مانند قلب، کلیه، ریه‌ها و کبد است.
سایر خطرات
سوءمصرف مواد استنشاقی در خانم‌های باردار ممکن است منجر به ناهنجاری‌های مادرزادی در نوزادان شود. افرادی که مواد استنشاقی مصرف می‌کنند ممکن است تغییراتی در اشتها و کاهش وزن نیز تجربه کنند.

سایر انواع هفت‌گانه مواد مخدر

به غیر از مواد استنشاقی، شش نوع مختلف ماده مخدر دیگر وجود دارد که هر یک، مجموعه‌ای از ویژگی‌ها، سیستم اثرگذاری و خطرات مختص به خود دارند:
تسریع سیستم عصبی، و افزایش هوشیاری و سرعت انتقال پیام‌ها در مغز
اطلاعات بیشتر
کُند کننده سیستم عصبی و ایجاد تأخیر در انتقال اطلاعات بین مغز و بدن
اطلاعات بیشتر
مواد مخدر طبیعی با منشأ خشخاش و ایجاد حس سرخوشی و کاهش درد
اطلاعات بیشتر
مؤثر بر توانایی‌های ادراکی بویایی، شنوایی، چشایی و بینایی، و ایجاد توهم
اطلاعات بیشتر
تغییر درک حسی و سلب امکان تعامل با محیط اطراف، مشابه مواد توهم‌زا
اطلاعات بیشتر
مواد با منشأ شاهدانه (ماری‌جوانا، کنسانتره حشیش، روغن حشیش و ...)
اطلاعات بیشتر
اعتیاد به مواد مخدر، یکی از ناشناس‌ترین بیماری‌ها در جهان
بیشتر بخوانیم
فاکتورهای مختلف فردی، خانوادگی و اجتماعی ابتلا به اعتیاد
بیشتر بخوانیم
درجات مختلف بیماری اعتیاد بر اساس تحقیقات آکادمیک
بیشتر بخوانیم
باورهای نادرستی که مانع از رهایی یافتن افراد مبتلا می‌شوند
بیشتر بخوانیم

اعتیاد، پایان راه نیست

اگر شما هم با اعتیاد دست و پنجه نرم می‌کنید، بسیار مهم است که به یاد داشته باشید اعتیاد به مواد مخدر یا الکل، یک ایراد شخصیتی، نقطه‌ضعف، یا شکست اخلاقی نیست. امروزه ثابت شده است که اختلالات مصرف مواد، نوعی بیماری مزمن روانی هستند. اگرچه تصمیم به مصرف مواد مخدر یا الکل برای اولین بار، اغلب داوطلبانه است، اما سوءمصرف مکرر آن می‌تواند با تغییراتی در مغز همراه باشد که در نهایت، ترک مصرف این ماده را برای بعضی افراد بسیار دشوار می‌کند. مبارزه با اعتیاد صرفاً مربوط به داشتن نیت یا اراده نیست، بلکه مبتنی بر شناخت مشکل زیربنایی و دریافت کمک از منابع صحیح است.

یک طرح درمانی مؤثر برای ترک اعتیاد، مبتنی بر وضعیت شخص شما باید برنامه‌ریزی شود و همواره با نیازهای در حال تغییرِ شما سازگار شود، با در نظر گرفتن ملاحظات بیولوژیکی، روان‌شناختی و جسمانی شما. این برنامه درمانی، از ابتدای سم‌زدایی شروع شده و پس از تثبیت وضعیت شما از نقطه‌نظر پزشکی، تا درمان دارویی (MAT) و مراحل توانبخشی بعد از آن ادامه می‌یابد.

اگرچه طول درمان برای هر فرد متفاوت است، اما تحقیقات نشان می‌دهد دوره‌های نسبتاً طولانی‌تر (برای مثال حداقل سه ماه) منجر به دستیابی به نتایج بهینه می‌شود. شرکت در مراقبت‌های پس از دوره درمان، باعث حفظ ترک اعتیاد در طی سال‌های آتی می‌شود.

اگر می‌خواهید مشکلات سوءمصرف مواد و اختلالات هم‌زمان مانند افسردگی یا اضطراب را برطرف کنید، باید بدانید که بهبودی دائمی نیاز به زمان و مداومت دارد. مانند همه افراد دیگری که با موفقیت این مسیر را پیموده‌اند، شما نیز درخواهید یافت که بهبودی به‌دست‌آمده، قطعاً به این تلاش‌ها می‌ارزد. قدم گذاشتن در راه بهبودی و بازیابی مدیریت مسیر زندگی، یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید برای سلامت و رفاه خود و عزیزان‌تان انجام دهید.

بهبودی هرگز دور از دسترس نیست، حتی اگر قبلاً بارها تلاش کرده‌اید و موفق نشده‌اید. با یک برنامه درمان اصولی، تغییر همیشه امکان‌پذیر است.

شناسایی و رفع هرگونه اختلالات هم‌زمان
تجویز داروهای درمانی برای ترک اعتیاد
مجموعه ویدئوهای ترک انواع مواد مخدر
پروسه بازگیری بدن فرد از مواد اعتیادآور
تماس با واتساپ