• 04432774129
  • ارومیه، خیابان ولیعصر، روبروی غذاخوری اسلامی، درمانگاه پردیس
  • شنبه تا پنج‌شنبه: ساعت 16 الی 20

درمان اعتیاد | آشنایی با روند درمان

مراحل درمان اعتیاد (Stages of Change) - مرحله نگهداری

مدل مراحل تغییر چیست؟

مدل مراحل تغییر (Stages of Change) یا مدل فرانظری یک نوع مدل‌سازی از مراحل تغییر یک رفتار نادرست -مثل اعتیاد به مواد مخدر- است که آمادگی فرد را برای شروع تغییر رفتار و درمان ارزیابی می‌کند و استراتژی‌ها و فرایندهای لازم برای تغییر را ارائه می‌دهد، تا فرد را به اقدامات عملی مناسب سوق دهد. متخصصان ترک اعتیاد و اعضای خانواده بیمار می‌توانند از مدل مراحل تغییر در مسیر درمان اعتیاد استفاده کنند. بر اساس مدل فرانظری، تغییر یک رفتار در طی 6 مرحله اتفاق می‌افتد.

این مدل‌سازی توسط James Prochaska و Carlo DiClemente در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ طراحی شد و امروزه از آن برای ترک انواع رفتارهای نادرست استفاده می‌شود.

آنچه در این صفحه می‌خوانید، درباره گام پنجم تغییر، یعنی نگهداری است.

مرحله نگهداری

در مرحله نگهداری (تثبیت)، کاهش یا توقف مصرف مواد ادامه پیدا می‌کند و فرد مبتلا، اطمینان بیشتری پیدا می‌کند به این‌ که می‌تواند تغییرات ایجاد شده را حفظ کند. احتمال دارد به فکر بازگشت به استفاده از مواد بیفتد، اما با استفاده از ابزارهای جدید در مسیر اهداف خود پیش می‌رود.

توجه به این نکته مهم است که بازگشت به استفاده از مواد مخدر، یعنی عود اعتیاد، در مرحله نگهداری اتفاق می‌افتد و گاهی‌اوقات عود اعتیاد به عنوان مرحله ششم تغییر اعتیاد در نظر گرفته می‌شود. اختلال مصرف مواد مخدر، عارضه مزمنی است که به هوشیاری مادام‌العمر نیاز دارد. گاهی اوقات افرادی که 10 یا 15 سال است که در دوران ترک هستند، دوباره شروع به استفاده از مواد مخدر می‌کنند. همان‌طور که وقتی سرطان یا دیابتِ یک فرد تشدید می‌شود، آن‌ها را قضاوت نمی‌کنیم، همچنین افرادی که برای حفظ طولانی‌مدت تغییر و ترک اعتیادشان به حمایت نیاز دارند را نیز نباید قضاوت کنیم.

بر اساس آمارها، 60%‌ افراد پس از ترک مواد مخدر دوباره شروع به‌ مصرف می‌کنند و معمولا چندین بار اقدام به ترک لازم است تا یک شخص موفق به ترک طولانی‌مدت مواد مخدر شود. پس از بازگشت به استفاده از مواد مخدر، گاهی اوقات افراد انگیزه دارند که فوراً درمان را بار دیگر آغاز کنند، اما بعضی دیگر ممکن است به مرحله پیش‌تأمل برگردند.

افرادی که اعتیاد خود را ترک کرده‌اند باید مراقب باشند و نباید تصور کنند چون همه چیز خوب پیش می‌رود، کاملا از خطر دور شده‌اند. به همین خاطر است که پیشگیری از بازگشت اعتیاد، بخش مهمی از مرحله نگهداری است؛‌ برای کاستن از احتمال برگشتن به عادت‌های نادرست گذشته.

مرحله نگهداری و

افکار، رفتارها و حمایت‌های رایج

معمولا افراد معتاد در این مرحله، دارای افکار مشترک و رفتارهای مشابهی هستند. همچنین اقداماتی وجود دارد که خانواده و اطرافیان برای حمایت از آنها می‌توانند انجام دهند:

به اینکه چقدر پیشرفت کرده‌ام افتخار می‌کنم و نسبت به آینده خوش‌بین هستم
تمرین‌های خودمراقبتی سالم و مهارت‌های بهبودی
کاهش شدت تمرکز بر اهداف درمانی
دریافت حمایت‌های دائمی و بدون قضاوت، مانند حمایت اجتماعی، گروه‌های خود-یاری و در صورت نیاز، تداوم درمان
ادامه یادگیری در مورد اختلالات ناشی از مصرف مواد مخدر
بکارگیری استراتژی‌های مفید برای مدیریت محرک‌های مصرف و جلوگیری از بازگشت به مصرف دوباره
بی‌توجهی به قضاوت‌ها و در صورت بازگشت به استفاده از مواد، تسلیم نشدن در برابر آن

سؤالاتی که افراد باید در مرحله نگهداری از خود بپرسند:

چه رفتارهایی را برای جلوگیری از عود اعتیاد باید حفظ کنم؟
کجا ممکن است خودم را در معرض بازگشت به اعتیاد قرار دهم و چگونه می‌توانم از آن‌ها دور بمانم؟
چگونه می‌توانم انگیزه‌ اصلی‌ام برای ترک اعتیاد را حفظ کنم؟

آشنایی با سایر

مراحل شش‌گانه درمان اعتیاد

بر اساس مدل فرانظری، تغییر یک رفتار در طی 6 مرحله اتفاق می‌افتد.
فرد معتاد، نیازی به تغییر نمی‌بیند و به دنبال راه‌حل نیست.
از ناسالم بودن مصرف مواد آگاه است و در فکر تغییر است.
می‌داند که اعتیاد مشکل‌ساز شده و تصمیم به تغییر می‌گیرد.
برنامه درمانی را آغاز کرده و در حال پیاده‌سازی تغییر است.
کاهش یا توقف مصرف مواد را ادامه داده و حفظ می‌کند.
هراسی از مواد ندارد و قدرت شروع زندگی سالم را داراست.

اگر درگیر اعتیاد هستید

پس از سال‌ها یا حتی دهه‌ها سوءمصرف مواد مخدر و الکل، همیشه جای امیدواری وجود دارد. باید بدانید همه‌ساله اکتشافات، داروها و متدهای جدیدی برای کمک به غلبه بر اعتیاد، شناخت بهتر اعتیاد و اختلالات همزمان شناسایی می‌شود.

با دریافت حمایت مناسب و انتخاب یک روش درمان مناسب، شما نیز مانند هزاران نفر دیگر می‌توانید راه بازگشت به رؤیاهای خود را پیدا کنید، فرصتی برای رسیدن به آرزوهایی که مواد مخدر آنها را از شما ربوده است. وقت آن است که در مقابل این مشکل بایستید و خود را از شر آن رها کنید.

اگر می‌خواهید رؤیای رهایی از اعتیاد را به واقعیت تبدیل کنید، ناامیدی به خود راه ندهید! همین امروز با کلینیک تخصصی ترک اعتیاد دکتر بنی‌هاشمی تماس بگیرید تا اولین قدم را در این مسیر برداشته باشید.

بهبودی هرگز دور از دسترس نیست، حتی اگر قبلاً بارها تلاش کرده‌اید و موفق نشده‌اید. با یک برنامه درمان اصولی، تغییر همیشه امکان‌پذیر است.

شناسایی و رفع هرگونه اختلالات هم‌زمان
تجویز داروهای درمانی برای ترک اعتیاد
مجموعه ویدئوهای ترک انواع مواد مخدر
پروسه بازگیری بدن فرد از مواد اعتیادآور
تماس با واتساپ