• 04432774129
  • ارومیه، خیابان ولیعصر، روبروی غذاخوری اسلامی، درمانگاه پردیس
  • شنبه تا پنج‌شنبه: ساعت 16 الی 20

لطفاً توجه داشته باشید

داشتن یک استعداد ژنتیکی به این معنا نیست که این افراد، قطعاً دچار اعتیاد خواهند شد. ژنتیک تنها بخشی از مجموعه عوامل فردی و اجتماعی است که می‌تواند بر ریسک اعتیاد به مواد مخدر تأثیر بگذارد. حتی اگر شما یا یکی از اعضای خانواده‌تان دچار اعتیاد هستید، این عوامل ارثی به معنای دست و پنجه نرم کردن همیشگی با اعتیاد نیست،‌ و می‌توانید با کمک گرفتن از افراد متخصص، کنترل زندگی خود را در دست گرفته و در مسیر بهبودی پیش بروید.

ژنتیک و وراثت: این دو چه تفاوتی دارند؟

دو اصطلاح ژنتیک و وراثت گاهی اوقات به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، اما تفاوت‌هایی بین آن‌ها وجود دارد که درک آنها در این مورد مهم است.

ژنتیک
به مطالعه ژن‌ها یا وراثت اطلاق می‌شود. ژن‌ها واحدهایی از DNA هستند که از والدین به فرزند منتقل می‌شوند و صفات خاص یک فرد را مشخص می‌کنند. ژن‌ها بر روی کروموزوم‌ها قرار دارند. انسان‌ها حدود 20000 ژن دارند که روی کروموزوم‌ها به حالت منظم قرار گرفته‌اند. کروموزوم‌ها به تعداد 46 عدد (23 جفت) هستند. هر انسان یکی از هر جفت را از مادر، و دیگری را از پدر خود به ارث می‌برد. این ترتیب به طور تصادفی اتفاق می‌افتد، موضوعی که باعث تفاوت بین فرزندان می‌شود. حدود 50٪ ژن‌ها بین خویشاوندان درجه یک، مانند والدین، خواهر و برادر، و فرزندان مشترک است.
وراثت
به شیوه‌ای اطلاق می‌شود که ویژگی‌ها و صفات مختلف از طریق تغییرات در ژن‌ها و توالی DNA، از والدین به فرزندان منتقل می‌شود. یک صفت ارثی، ریشه‌ی ژنتیکی دارد. البته همه صفات صرفاً تعریف ژنتیکی ندارند. علاوه بر ‌این، ساختار بسیاری از ژن‌ها نیز تحت‌تأثیر محیط قرار می‌گیرد. با این‌حال، وراثت مسئول برخی ویژگی‌های خاص مانند قد و رنگ چشم یک فرد است.

از آنجا که والدین، ژن‌های خاصی را به فرزندان خود منتقل می‌کنند، ممکن است وجود بیماری‌های خاصی ژنتیکی در بین خانواده و فرزندان «مرسوم» باشد. تغییرات در DNA و ژن‌ها می‌تواند خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها را تحت‌تأثیر قرار دهد، اما این مسئله موضوع پیچیده‌ای است؛ DNA حتی می‌تواند با قرار گرفتن در معرض عوامل مختلف محیطی، «تغییر شکل» دهد.

برخی از بیماری‌ها مانند فیبروز کیسه‌ای، به دلیل جهش در یک ژن خاص اتفاق می‌افتد. با این حال، تصور می‌شود که بسیاری از بیماری‌ها از جمله اعتیاد و سایر عوارض سلامتی، در نتیجه چندین عامل ژنتیکی و محیطی، و همچنین فعل و انفعالات متقابل بین این عوامل ایجاد می‌شوند.

یعنی حتی اگر سابقه خانوادگی ابتلا به اعتیاد را داشته باشید، لزوماً تضمینی برای دچار شدن شما به اعتیاد وجود ندارد. برای ابتلا به اعتیاد، باید دسترسی مکرر به مواد مخدر داشته باشید و در معرض تأثیرات محیطی خاصی قرار بگیرید. به طور کلی، تصور می‌شود که ژن‌ها حدود نیمی از خطر ابتلای افراد به اعتیاد را تشکیل می‌دهند.

آیا ژن‌های خاصی وجود دارد که نشان‌دهنده‌ اعتیاد باشد؟

تنها یک ژن مرتبط با اعتیاد به مواد مخدر یا الکل وجود ندارد. دانشمندان چندین ژن مرتبط با اعتیاد، و به طور کل، ژن‌های مربوط به اعتیاد به مواد خاصی را شناسایی کرده‌اند. اگرچه تحقیقات در این زمینه همچنان در حال انجام است، اما برخی از ژن‌های مرتبط با اعتیاد -و همچنین محافظت در برابر ابتلا به اعتیاد- عبارتند از:

ADH1B و ALDH2
این ژن‌ها در تحولات الکل در بدن نقش دارند. تفاوت‌های ژنتیکی که منجر به افزایش فعالیت adh1b یا فعالیت کمتر aldh2 می‌شود، می‌تواند منجر به بروز علائم ناخوشایند با مصرف الکل شود؛ چنین تغییراتی در تعریف ژن ممکن است اثر محافظتی در برابر اعتیاد به الکل داشته باشد.
GABRA2 و CHRM2
این ژن‌ها با اختلالات مصرف الکل (AUD) مرتبط هستند، نوعی بیماری که با مصرف غیرقابل‌کنترل الکل توسط فرد شناخته می‌شود.
MAOA, SLC6A4, COMT
افرادی که دارای این ژن‌ها و سایر ژن‌های مرتبط با مقاومت در مقابل استرس و اضطراب هستند، تفاوت‌های فردی دارند که بر پاسخ‌هایشان در مواجهه با استرس تأثیر می‌گذارد. این مسئله در ترکیب با سایر عوامل می‌تواند بر احتمال ابتلا به اعتیاد نیز تأثیرگذار باشد.
CHRNA2
محققان دریافته‌اند که مقادیر پایین وقوع این نوع ژن، با اختلالات مصرف حشیش (ماریجوانا) مرتبط است.
CUL3 و PDE4B و PTGER3
یک مطالعه جامع بین‌المللی، از یافتن بیش از 400 نقطه در ژنوم انسان، و حداقل 566 نوع متغیر در این مکان‌ها خبر داده است که مربوط به مصرف سیگار یا الکل می‌تواند باشد. این سه ژن نیز به‌عنوان ژن‌هایی که به‌طور خاص نقش مهمی در اعتیاد به سیگار یا الکل دارند، شناسایی شده‌اند.
HIST1H2BD
این ژن در یکی از مطالعات، به عنوان ژن مرتبط با اعتیاد به کوکائین شناسایی شده است.

ژن‌ها چگونه مورد آزمایش قرار داده می‌شوند؟

آزمایش‌های خاص ژنتیکی ممکن است روزی برای شناسایی بهتر میزان استعداد افراد در ابتلا به اعتیاد به کار گرفته شود. پزشکان باور دارند آزمایش‌های ژنتیکی به صورت بالقوه می‌تواند در تعیین احتمال ابتلای هر فرد به اعتیاد مفید باشد؛ البته این حوزه هنوز نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

دانشمندان کشورهای مختلف، داده‌های زیادی را در این زمینه جمع‌آوری کرده‌اند، اما سیستم‌های نرم‌افزاری و اَشکال اندازه‌گیری مختلف، اشتراک‌گذاری اطلاعات را برای آنها دشوار می‌کند. مؤسسه‌ ملی بهداشت آمریکا (NIH) برای کمک به دانشمندان در استفاده از داده‌های جمع‌آوری‌شده و داده‌پردازی در تحقیقات‌شان، برنامه‌ای به نام BD2K طراحی کرده‌اند که اطلاعات ژنتیکی را جمع‌آوری کنند تا بتوان اطلاعات بیشتری در مورد این بیماری به دست آورد.

معمولا تفاوت‌های زیادی در نحوه پاسخ افراد به درمان وجود دارد. بخشی از این مسئله به دلیل تفاوت‌های ژنتیکی بین افراد مختلف است. ژن‌ها بر تعداد و انواع گیرنده‌های مغزی تأثیر می‌گذارند. ژن‌هایی که بر روی آنزیم‌های سیتوکروم در کبد تعریف شده‌اند (متغیرهای CYP)، می‌توانند بر سرعت تجزیه و تحلیل دارو تأثیر بگذارند، که همچنین نشان‌دهنده تأثیرگذاری آن‌ها بر نحوه واکنش به داروها و سایر مواد است. فارماکوژنتیک علم نوظهوری است که به پزشکان در تطبیق داروها با ترکیب ژنتیکی افراد، برای اصلاح و ارتقای دوره‌های درمانی کمک می‌کند.

برای رهایی از اعتیاد

هرگز دیر نیست!

حتی اگر سال‌هاست درگیر بیماری اعتیاد هستید، و یا قبلا بارها برای ترک اعتیاد تلاش کرده‌اید و ناموفق بوده‌اید، راه امید به روی شما بسته نشده است. با تکیه بر روش‌های نوین و دریافت پشتیبانی کافی، رهایی از اعتیاد برای همه امکان‌پذیر است. کلینیک ترک اعتیاد دکتر بنی‌هاشمی در ارومیه، با انجام تراپی‌های مدرن مبتنی بر روان‌شناسی، سم‌زدایی و درمان دارویی اعتیاد، موفقیت‌های بسیاری در این زمینه داشته است.

در مسیر غلبه بر اعتیاد

آگاهی، رمز موفقیت است

اختلال اعتیاد به مواد یکی از ناشناخته‌شده‌ترین بیماری‌ها در جهان و ایران است. در حقیقت، اعتیاد به مواد مخدر یک بیماری پیچیده است و ترک آن نیازمند چیزی فراتر از «اراده قوی» و «وجدان» است. خوشبختانه امروزه محققان با مطالعه چگونگی تأثیر مواد مخدر بر مغز، درمان‌هایی یافته‌اند که می‌تواند به مقابله با اعتیاد کمک کند. اگر شما یا یکی از عزیزان‌تان درگیر این بیماری هستید، برای غلبه بر آن لازم است ار اشتباهات رایج در این زمینه اجتناب کنید و مطالب مستند را مطالعه کنید.

برای یادگیری نکات کاربردی روان‌شناسی، ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با واتساپ